Strung universal CU400MRD5000
                            Strung universal CU400MRD5000
Date tehnice
Distanta intre varfuri 5000 mm
Putere motor electric 11 kW
Trepte ax principal Variator de frecventa (3 game)
Turatii ax principal 25-100,100-400,500-2000 rpm
Dimensiuni masina 6900 x 1100 x 1700 mm
Greutate 4120 kg
Capacitati
Inaltimea la varfuri 220 mm
Diametrul max. peste ghidaje batiu Ø 440 mm
Diametrul max. peste sania transversala Ø 240 mm
Diametrul max. in locas punte Ø 640 mm
Latime ghidaje batiu 400 mm
Arbore principal
Capul arborelui principal conf. DIN 55027: Nr. 8
Alezajul arborelui principal Ø 72 mm
Conul alezajului 80 metric
Avansuri
Numar avansuri 120
Gama de avansuri longitudinale 0,04-12 mm/rev
Gama de avansuri transversale 0,02-6 mm/rev
Filete
Numar filete 64 de/pt. fiecare tip (of each kind)
Gama de filete metric 0,5-120 mm
Gama de filete inch 60-1/4 tpi
Gama de filete Module 0,125-30 Module
Gama de filete DP 240-1 DP
Deplasari sanii si portcutit
Cursa saniei transversale 315 mm
Cursa saniei superioare (Port-cutit) 130 mm
Papusa mobila
Diametrul pinolei papusii mobile 90 mm
Conicitatea pinolei Morse Nr. 5
Cursa pinola 230 mm
Greutate piesa
Greutatea piesei in universal 150 kg
Greutatea piesei intre universal si varful papusii mobile 600 kg
Greutatea piesei intre universal lineta mobila si varful papusa mobila 1000 kg
Greutatea piesei intre universal si lineta fixa 800 kg
Greutatea piesei intre universal, lineta fixa, lineta mobila si varful papusa mobil 1500 kg
Greutatea piesei intre universal, linetafixa si varful papusa mobila 1300 kg
Greutatea piesei intre varfuri 400 kg
Precizie geometrie strung
Coplaneitate ghidaje 0,04 mm/1000 mm
Rectilinitatea depl. sanie long.intre varfuri 0,015 mm/500mm
Bataie radiala alezaj conic 0,01 mm
Bataia frontala a axului principal 0,015 mm
Coaxialitatea papusilor 0,04 mm
Paralelism sanie port-cutit cu axul principal 0,015/300 mm
Precizie piesa de proba
Circularitate piesa 0,01 mm
Cilindricitate piesa 0,02 mm
Planeitatea supraf.prelucrate frontal 0,02 mm/300 mm (numai concav)
Precizia pasului filetului 0,04 mm/300 mm-toleranta max.0,05mm
Dotare standard
• Panou de comanda
• Sistem de racire
• Lampa de iluminat local
• Dispozitiv de avans rapid pe 2 axe
• Flansa pentru universal 250 mm