Strung universal CU3251000
                            Strung universal CU3251000
Date tehnice
INFORMATIV !
Universale strung, sunt construite în trei linii principale:
- universale de super precizie, cu reglare, corp din Oțel turnat.
Toate componentele importante pentru transmiterea forței de rotatie au un design modern și compact.
Strung universal CU325, cutie de viteze clasica, proiectare si executie 100% CE, conform DIN 8606, diametre rotatie pana la Ø 800mm. Producator ZMM Sliven, Bulgaria.
Domenii de utilizare:
Sunt recomandate in strunjire fina, productia pieselor mici, unicate, serie mica, mijlocie, matriterie mica, sdv-istica, in ateliere de intretinere si reparatii. Motor 2,2 kw, 2000 rot/min, gama larga de filete din fiecare tip. Alezaj arbore principal Ø 32 mm. Diametrul la varful cutitului Ø190 mm, pe toata lungimea dintre varfuri. Diametrul peste ghidaje batiu Ø 325 mm. Optional, strungul poate fi dotat cu afisaj de cote 2/3 axe.
Specificatie tehnica standard, strung universal CU325:
(conform fisa tehnica producator)
Capacitati strunjireCU325Arbore principalAvansuriFilete CarucioarePapusa mobila
Inaltimea de la ghidaje batiu la varfuri mm 165
Diametrul peste ghidaje batiu mm 325
 Diametrul peste sania transv, la vf. cutitului mm 190
Diametrul in locas punte- numai pt. DBC 1000 mm mm 440
Latimea peste ghidaje batiu mm 200
Distanta intre varfuri mm 1000
Spindle nose DIN 55027 No 5
Alezaj arbore principal mm 32
Con alezaj arbore Morse No. 4,5
Cutia de viteze
Numar de viteze arbore principal     12(24)trepte
Turatii arbore principal rot/min 85–2000(42,5–2000,
pt. motor 2 viteze)
Putere motor principal kw 2,2/ 400 V
Numar de avansuri   48
Gama de avansuri longitudinal mm/rot 0,006 - 1,77
Gama de avansuri transversal mm/rot 0,003 - 0,885
Numar de filete   Ca mai jos:
Gama de filete Metric mm (48) 0,1 — 28
Gama de filete Inch  Tpi (53) 75 — 2,5
Gama de filete Module  Module (19) 0,1 — 1,75
Gama de filete DP  DP (19) 70 — 4
Cursa sanie transversala mm 150
Cursa sanie superioara, portcutit mm 95
Port cutit si cutite   360°/4x90°/20x20mm
Diametru pinola papusa mobila mm 40
Conicitatea pinolei Morse No. 3
Cursa pinola mm 100
Greutate strung standard, fara optionale kg 770
Dimensiuni gabarit strung Lxlxh mm 2195x750x1270
Greutati maxime piese pe strung:
Greutate piesa în universal
80 kg
Greutate piesa între universal şi vârful papuşii mobile
200 kg
Greutate piesa între universal lineta mobilă şi vârful papuşă mobilă
 300 kg
Greutate piesa între universal şi lineta fixă
250 kg
Greutate piesa între universal, lineta fixă, lineta mobilă şi vârful papuşă mobila
500 kg
Greutate piesa între universal, linetafixa şi vârful papuşa mobilă
 400 kg
Greutate piesa între vârfuri
150 kg
Dotare standard:
• Panou de comandă • Sistem de răcire • Lampă de iluminat local • Dispozitiv de avans rapid pe 2 axe • Flanşă pentru universal Ø160 mm, DIN 6350 • Aparatoare spate • Aparatoare universal • Aparatoare portcuţit • Curele V=3 buc • Roti dinţate de schimb= 11 buc • Şuruburi reglare orizontalitate • Vârf fix prindere piesa • Dorn de adaptare • Suport portcuţit – 4 poziţii • Limitator cursă longitudinală • Manetă fixare rapidă păpuşă mobila • Set scule • Palet şi ambalaj - folie • Manual de utilizar
Dotari optionale:
Afisaj digital pe 2 - 3 axe NEWALL-England.
Ghidaj-pat demontabil
Universal cu 3 bacuri autocentrante, Ø160 mm,typ 3204/DIN 6350 Bison-Poland
Flansa cu 4 bacuri independente, Ø250 mm brand ZMM, Bison-Poland
Flansa fara bacuri, Ø296mm
Lineta mobila marimea Ø10-Ø70 mm
Lineta fixa marimea Ø10-Ø70 mm
Dispozitiv de strunjire conica +/- 10°, 250 mm
Limitator deplasare logitudinala
Indicator de filetare
Flansa de antrenare pt.DIN 55027, diam/No-230/N5
Set bride flansa de antrenare Ø20mm si Ø50mm
Varf rotativ M3
Mandrina cu dorn con morse 13mm