Strung universal CU800RD9000
                            Strung universal CU800RD9000
Date tehnice
Domenii de utilizare.
Producator ZMM Sliven, Bulgaria.
Proiectare si fabricatie 100% conform norme CE.
Specificatie tehnica standard, strung universal turatie variabila CU800RD:
(conform fisa tehnica producator)
Capacitati strunjireCU800RD9000Arbore principalCutia de vitezeAvansuriFilete CarucioarePapusa mobila
Inaltimea de la ghidaje batiu la varfuri mm 400
Diametrul peste ghidaje batiu mm 890
Diametrul peste sania transv, la vf. cutitului mm 490
Diametrul in locas punte- numai pt. DBC 1000 mm mm 1500
Latimea peste ghidaje batiu mm 700
Distanta intre varfuri mm 9000
Capul arborelui principal conf. DIN 55027 No 15
Alezaj arbore principal mm 155
Con alezaj arbore Metric 160
Trepte ax principal tr. Variator de frecventa (4 game)
Turatii arbore principal rot/min 3,7-15,6; 14,7-62; 58-250; 235-1000
Putere motor principal kw 30
Numar de avansuri   160
Gama de avansuri longitudinal mm/rot 0,032 – 38,9
Gama de avansuri transversal mm/rot 0,016 – 19,45
Numar de filete   80 de fiecare fel
Gama de filete metric mm 0,5 – 480
Gama de filete Inch  Tpi 60 – 1/16
Gama de filete Module  Module 0,125 – 120
Gama de filete DP  DP 240 – ¼
Cursa sanie transversala mm 525
Cursa sanie superioara, portcutit mm 270
Diametru pinola papusa mobila mm 125
Conicitatea pinolei Morse No.6
Cursa pinola mm 260
Greutate strung standard, fara optionale Kg 14500
Dimensiuni gabarit strung Lxlxh, standard, fara optionale mm 11200 x 1800 x 1750
Greutatea maximă a piesei (la limitele inferioare ale vitezei axului):
Greutate piesa în universal la maxim 250 mm in fata 900 kg
In universal si varful rotativ
5000 kg
In universal, lineta fixa si varful rotativ
7000 kg
In univ, lineta mobila, lineta fixa si varful rotativ
Greutate piesa între vârfuri
Atentie! Nu nu schimbati avansurile când viteza axului depășește 100 rot/min.
STOP Arbore principal înainte de schimbarea vitezei!
Dotare strung standard:
• Dispozitiv de avans rapid pe 2 axe
• Flansa spate pt. universal DIN 6350-Ø500 mm
• Aparatoare spate
• Aparatoare universal
• Aparatoare portcutit
• Curele V= 8 buc
• Set roti dintate de schimb
• suruburi fundatie reglare orizontalitate
• Varf fix de fixare
• Dorn de adaptare
• Suport portcutit – 4 pozitii
• Maneta fixare rapida papusa mobila
• Set scule
• Palet si ambalaj - folie
• Manual de utilizare
Dotari optionale strung:
O gama foarte larga de dotari optionale mecanice, din produtia ZMM sau Bison Polonia.
• Afisaj cote 3 axe, Newall-England DP 700
• Ghidaj-pat demontabil
• Universal cu 3 bacuri Ø 500 mm, typ 3204/DIN 6350, Bison-Poland
• Flanşă cu 4 bacuri independente, tip 4334, direct fitting to DIN 55027 Bison-Poland
• Flanşă cu 4 bacuri independente Ø 800 mm, tip 4334-800/15 DIN 55027 Bison-Poland
• Flanşă cu 4 bacuri independente Ø760 mm, direct fitting pt. DIN 55027 si ASA A2 spindle nose, ZMM Sliven
• Flanşă fără bacuri Ø 760 mm direct fitting pt. DIN 55027 si ASA A2 spindle nose, ZMM Sliven
• Linetă mobilă Ø 80-Ø300 mm
• Linetă fixă, marimea Ø 50- Ø 300 mm
• Linetă fixă, marimea Ø 270- Ø 520 mm, cu pastile
• Linetă fixă,dimensiuni mari Ø 480- Ø 720 mm, cu pastile
• Set role linete
• Dispozitiv strunjire inclinată ± 10⁰ x 450mm