Strung universal CU5001500
                            Strung universal CU5001500
Date tehnice
Producator ZMM Sliven, Bulgaria.
Specificatie tehnica standard, strung universal CU500:
(conform fisa tehnica producator)
Capacitati strunjireCU5001500Arbore principalCutia de vitezeAvansuriFilete Papusa mobila
Inaltimea de la ghidaje batiu la varfuri mm 245
Diametrul peste ghidaje batiu mm 500
Diametrul peste sania transv, la vf. cutitului mm 300
Diametrul in locas punte- numai pt. DBC 1000 mm mm 670
Latimea peste ghidaje batiu mm 360
Distanta intre varfuri mm 1500
Capul arborelui principal conf. DIN 55027 No 8
Alezaj arbore principal mm 62
Con alezaj arbore Morse 80
Trepte ax principal tr. 21
Turatii arbore principal rot/min 20 – 2000
Putere motor principal kw 7,5 (optional 11)
Numar de avansuri   120
Gama de avansuri longitudinal mm/rev 0,04 – 12
Gama de avansuri transversal mm/rev  0,02 – 6
Numar de filete   64 de fiecare fel
Gama de filete metric mm   0,5 – 120
Gama de filete Inch  Tpi 60 – ¼
Gama de filete Module  Module   0,125 – 30
Gama de filete DP  DP 240 – 1
Carucioare
Cursa sanie transversala mm   250
Cursa sanie superioara, portcutit mm 130
Diametru pinola papusa mobila mm   70
Conicitatea pinolei Morse No.5
Cursa pinola mm   180
Greutate strung standard, fara optionale kg 2530
Dimensiuni gabarit strung Lxlxh, standard, fara optionale mm 2935x1185x1304 mm
Greutati maxime piese pe strung:
Greutate piesa în universal 150 kg
Greutate piesa între universal şi vârful papuşii mobile
600 kg
Greutate piesa între universal lineta mobilă şi vârful papuşă mobilă
1000kg
Greutate piesa între universal şi lineta fixă
800 kg
Greutate piesa între universal, lineta fixă, lineta mobilă şi vârful papuşă mobila
1500 kg
Greutate piesa între universal, linetafixa şi vârful papuşa mobilă
Greutate piesa între vârfuri
400 kg
Dotare strung standard:
• Panou de comandă • Sistem de răcire • Lampă de iluminat local • Dispozitiv de avans rapid pe 2 axe • Flanşă pentru universal Ø250 mm, DIN 6350 • Aparatoare spate • Aparatoare universal • Aparatoare portcuţit • Curele V=4 buc • Set roti dinţate de schimb • Şuruburi reglare orizontalitate • Vârf fix de fixare • Dorn de adaptare • Suport portcuţit – 4 poziţii • Limitator cursă longitudinală • Manetă fixare rapidă păpuşă mobila • Set scule • Palet şi ambalaj - folie • Manual de utilizare
Dotari optionale strung:
O gama foarte larga de dotari optionale mecanice, din produtia ZMM sau Bison Polonia.
• Afisaj cote 2-3 axe, Newall-England DP 700
• Ghidaj-pat demontabil
• Universal cu 3 bacuri Ø250 mm, typ 3204/DIN 6350, Bison-Poland
• Flanşă cu 4 bacuri independente Ø500 mm, tip 4334, DIN55027 Bison-Poland
• Flanşă cu 4 bacuri independente Ø480 mm, Cam-lock spindle nose, ZMM Sliven
• Flanşă fără bacuri Ø480 MM DIN 55027 si Cam-lock spindle nose, ZMM Sliven
• Linetă mobilă Ø15- Ø200 mm
• Set role linete
• Linetă fixă, dimensiuni mici Ø 15- Ø160 mm
• Set role linete
• Linetă fixă, dimensiuni mari Ø 140- Ø280 mm
• Dispozitiv strunjire inclinată ± 10⁰ x 400mm
• Limitator deplasare longitudinală
• Cititor filete
• Flanşă de antrenare 300/N8 mm/con morse
• Set bride flanşă de antrenare 20;30;40;50;60;80;100 mm